Stefanos Tsitsipas a plecat nedumerit după ce arbitrul a cerut încălcarea - „Ți-am spus înainte”

Stefanos Tsitsipas a rămas nedumerit la Australian Open după ce i s-a dat o încălcare a antrenorului în timpul meciului din turul al treilea împotriva lui Benoit Paire. În ciuda confuziei sale, grecul a primit o avertizare rapidă de către arbitrul Marijana Veljovic, care l-a avertizat mai devreme în meci.

A fost o altă misiune relativ grea pentru Tsitsipas sâmbătă, care nu a avut totul pe drumul lui în drum spre turul a patra.

O victorie în seturi drepte în fața lui Mikael Ymer a dat startul turneului său, dar de atunci, el a fost dus la patru seturi de adversari consecutivi fără cap de serie.

Joi, argentinianul Sebastian Baez l-a făcut pe tânărul de 23 de ani să muncească pentru victorie, și același lucru se poate spune și despre Paire sâmbătă.

Nu au fost doar dificultățile convenționale întâmpinate de Tsitsipas, tânărul părând să simtă că i se dădea greutăți de către arbitru.

DOAR ÎN:

Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas a primit o încălcare a antrenorului în timpul acțiunii de sâmbătă (Imagine: Eurosport)

După ce Paire a lovit o lovitură lungă în timpul setului al doilea, Tsitsipas a părut să mormăie și să se uite la antrenorul său de mai multe ori.

Grecul a părut apoi uluit când arbitrul Veljovic a anunțat încălcarea antrenorului.

„Ți-am spus mai devreme, voi lua în considerare acest lucru de coaching”, .

— Ți-am spus asta după primul set, îți amintești?

NU RĂTAȚI:
[PERSPECTARE]
[ANALIZĂ]

Tatăl și antrenorul lui Tsitsipas, Apostolos, este cunoscut pentru că este vocal, ceea ce, potrivit unora, i-a determinat pe arbitrii să caute semne de comunicare la mijlocul meciului.

Cu toate acestea, a văzut setul 7-5 și, în ciuda faptului că a pierdut un tie-break în al treilea, a încheiat convingător meciul 6-3 7-5 6-7 6-4.

În altă parte, la primul Grand Slam al anului, a devenit ultimul britanic care a fost eliminat în tragerea la simplu, când Felix Auger-Aliassime a câștigat sâmbătă în seturi drepte.

Evans se alătură și lui , care au fost amândoi eliminati în turul al doilea de adversari cu mult sub ei în clasamentul mondial.

Dan Evans

Dan Evans a fost ultimul britanic care a ieșit din tragerea la sorți la Australian Open (Imagine: GETTY)

Printre favoriți, și-a rezervat deja locul în runda a patra după ce a învins-o pe rusoaica Karen Khachanov.

Daniil Medvedev și Alexander Zverev au terminat, de asemenea, amândoi, acesta din urmă câștigând fiecare set de până acum acest turneu.

Când vine vorba de primul, singurul set în care a încercat înfrângerea a fost împotriva australianului Nick Kyrgios, care este esențial pentru drama de sâmbătă chiar și după ce a fost eliminat din tragerea la simplu.

În urma unei victorii zgomotoase în fața dublelor de serie Nikola Metkic și Mate Pavic, doi membri ai echipei de antrenori al perechii croate i-ar fi oferit lui Kyrgios o luptă în vestiare.