Starul din Țara Galilor Gareth Bale oferă un interviu emoționant după pierderea Iranului, deoarece speranțele la Cupa Mondială s-au năruit

Țara Galilor redirecţiona Gareth Bale a fost emoționat și epuizat în urma înfrângerii dureroase a națiunii sale în Iran, vineri. Dragonii au acum un munte de urcat dacă vor să iasă din el Cupa Mondială Grupa B, cu o victorie împotriva Angliei săptămâna viitoare o cerință minimă absolută pentru echipa lui Rob Page.

Mizele au fost vertiginoase până la confruntarea de vineri cu Iranul, ambele echipe pierzând puncte în meciul de deschidere. Țara Galilor a avut o remiză distractiv 1-1 cu SUA, în timp ce Iranul a avut un spectacol îngrijorător, fiind lovit cu 6-2 de Anglia.

Cele două națiuni, care stau una lângă alta în clasamentul mondial masculin FIFA, au fost egalate în prima repriză, dar meciul s-a întors după pauză. Iranului a primit o doză suplimentară de credință când portarul Wayne Hennessey a fost eliminat pentru o lovitură de kung-fu asupra lui Mehdi Taremi, cu patru minute sau timp normal rămas.

Ferm pe frânghii, Țara Galilor a rezistat până în al optulea minut de oprire, când țipătul lui Rouzbeh Cheshmi a stârnit scene jubile pentru partea din Orientul Mijlociu. Ramin Rezaeian a frecat apoi cu sare în rănile galeze cu un final abil în minutul 101 pentru a da speranță Iranului și a-i lăsa pe Bale's Dragons strânși de paie în ceea ce privește calificarea prin knockout.

DOAR ÎN: XI-ul nebun al lui Man Utd dacă Apple finalizează preluarea în valoare de 6 miliarde de lire sterline, inclusiv cinci megastaruri ale Cupei Mondiale

Gareth Bale

Gareth Bale a oferit un interviu emoționant după înfrângerea Țării Galilor în fața Iranului (Imagine: BBC)

„Este eviscerabil”, a spus Bale pentru BBC după fluierul final. 'Suntem eviscerați, nu există altă cale de a spune. Ne-am luptat până în ultima secundă, dar este unul dintre acele lucruri greu de suportat. Trebuie să ne recuperăm, trebuie să mergem din nou. Trebuie să ne ridicăm imediat. ceea ce va fi dificil.

'Ne-a mai rămas un meci și trebuie să fim pozitivi. Încă încercăm să ne bucurăm și de ocazie. Va fi greu, cu siguranță, depinde de celălalt meci și vom vedea. Nu am făcut-o. am văzut cartonașul roșu, așa că nu știu dacă este decizia corectă.

'Dar, evident, un cartonaș roșu schimbă complet jocul. Îl lăsăm pe primul să intre și al doilea nu contează.' Cu doar patru zile în urmă, Bale a câștigat și a intensificat pentru a lua penalty-ul care i-a adus Țării Galilor un punct împotriva SUA în primul lor meci de Cupă Mondială din 1958.

Ei se află acum pe ultimul loc în Grupa B, iar Anglia și SUA încă urmează să joace vineri, ceea ce înseamnă că un șoc de trei puncte împotriva echipei lui Gareth Southgate este tot ceea ce le poate oferi speranța unui loc în faza eliminatorie a Cupei Mondiale din Qatar. Dragonii nu au eșuat niciodată să iasă dintr-un grup după calificarea la un turneu major, dar șansele sunt acum extrem de împotriva lor, iar fostul erou internațional James Collins i-a chemat pe colegii lui Bale să participe.

Țara Galilor v IR Iran

Wayne Hennessey a fost eliminat pentru un tackle imprudent asupra lui Mehdi Taremi (Imagine: Getty)

„Puteai auzi deprimarea din vocea lui Gareth Bale și o parte din asta ar fi putut fi în propria lui interpretare”, a spus el pentru BBC Radio 5 Live. „Va ști că nu a evoluat la nivelurile cu care ne-am obișnuit. Dar nu ne putem baza în continuare pe Bale să ne scoată, să facă ceva magic sau să marcheze un gol mondial.

„Vorbim mereu despre momente magice și chiar dacă nu joacă bine, ar fi un om curajos să-l scoată pe Bale. Sunt sigur că ar fi totuși sincer și ar spune că nu a fost suficient de bun și că nu a fost nu este ceea ce ne așteptăm.”

Urmeaza

Țara Galilor săracă, iar Gareth Bale a terminat, iar Iranul își asigură victoria meritată la Cupa Mondială