Ronnie O'Sullivan se sperie când icoana de snooker a fost accidentată cu doar câteva săptămâni înainte de Campionatul Mondial

Ronnie O'Sullivan are o sperietură de accidentare cu doar patru săptămâni înainte de campania sa pentru un optimist Campionatul mondial de snooker coroana urmează să înceapă. O'Sullivan urma să joace David Grace în ultimele 64 de WST Classic duminică seara - dar s-a retras cu câteva ore înainte de meci.

O declarație de la World Snooker Tour (WST) spunea: „Ronnie O'Sullivan s-a retras de la WST Classic din Leicester din motive medicale. Urma să se întâlnească cu David Grace la ora 18:00 duminică seara în runda a doua, dar Grace primește acum un la revedere ultimilor 32.”

Express Sport înțelege că Rocket s-a retras din turneu din cauza unei accidentări la cot. De când și-a câștigat a șaptea coroană de campionat mondial anul trecut, O'Sullivan a trecut fără să ajungă într-o finală a evenimentului de clasament.

Retragerea lui O'Sullivan din turneu înseamnă că nu se mai poate califica la turneul de opt jucători de la Hull, începând de săptămâna viitoare. În schimb, jucătorul de 47 de ani este pregătit pentru o lună din competiție pentru a-și reveni după accidentarea la cot înainte ca Campionatul Mondial de Snooker să înceapă la Crucible pe 15 aprilie.

CITEŞTE MAI MULT: Ronnie O'Sullivan alege unde vrea să termine cariera după ce a stârnit teamă din cauza noii reguli

Ronnie O.'Sullivan

Ronnie O'Sullivan a câștigat anul trecut al șaptelea titlu mondial (Imagine: Getty)

O'Sullivan a câștigat atât evenimentele pe invitație Hong Kong Masters, cât și Champion of Champions în acest sezon și a fost învins în optimile de finală ale Campionatului Mondial Six Red la începutul acestei luni. Anul trecut, Rocket s-a retras de la European Masters în timp ce se recupera de la cotul de tenis, ceea ce a însemnat că nu a putut să se antreneze.

„În ultimele două luni a devenit foarte rău, așa că trebuie să mă odihnesc”, a spus O’Sullivan la acel moment. „Sper că se va îmbunătăți și cred că este un proces de vindecare a timpului.” Cu acea ocazie, O'Sullivan a vizat o revenire la Hong Kong Masters și a câștigat evenimentul.

Nu rata...
O'Sullivan câștigă în ciuda avertismentului de „răzbunare” după ce a făcut-o pe colegele vedete să plângă [CELE MAI RECENTE]
Ronnie O'Sullivan îl numește pe câștigătorul de la Welsh Open „dezamăgitor pentru adversari” [CELE MAI RECENTE]
Campionul Welsh Open, Rob Milkins, se deschide cu privire la schimbarea la președinte [CELE MAI RECENTE]

O'Sullivan s-a luptat pentru forma în evenimentele de clasare din acest sezon, ceea ce a dus la scăderea lui pe locul 21 în clasamentul de un an, câștigând 60.500 de lire sterline în ultimele 12 luni. De asemenea, Rocket a ratat acțiunea competitivă după ce nu s-a calificat pentru Campionatul jucătorilor.

Cu toate acestea, Racheta rămâne în continuare pe locul 1 în clasamentul mondial, care este formatat pe un format de doi ani „rulant”. O'Sullivan a răspuns anterior după ce a avut timp departe de competiție și a câștigat coroana în 2013, în ciuda faptului că și-a petrecut acel sezon departe de circuit.