Ralf Rangnick arată cu degetul la jucătorii lui Man Utd pentru egalitatea Aston Villa ca „două puncte pierdute”

Căpitanul înlocuitor, Bruno Fernandes, îi dăduse lui United un avans de două goluri cu o dotă în Midlands, în timp ce United căuta trei puncte pentru a le ridica moralul în lupta lor pentru a termina în primii patru și a se califica în Liga Campionilor.

Dar fostul jucător de joc de la Liverpool, Philippe Coutinho, a ieșit de pe bancă pentru a oferi un asist lui Jacob Ramsey pentru a face 2-1 și apoi a marcat el însuși egalarea la debutul său cu Villans, după ce a semnat doar marți împrumutat de la Barcelona.

Și Rangnick nu și-a putut ascunde frustrările în legătură cu modul în care încărcăturile sale au reușit să transforme trei puncte într-unul, acordând de două ori în patru minute mai târziu.

Șeful interimar al United a declarat pentru Sky Sports după meci: „Extrem de [frustrant]. E foarte greu să găsești niște pozitive după aceste 90, 95 de minute. Am avut vrăji în care am simțit că este cel mai bun joc al nostru de când am venit aici.

'Pe mingea din prima repriză în primele 30 de minute, am dominat complet jocul și am fi putut marca chiar și două-trei goluri. Dar din nou am văzut că am făcut câțiva pași înainte, dar totuși avem destule lucruri de îmbunătățit și de făcut mai bine.

Ralf Rangnick arată cu degetul la jucătorii Man Utd de la egalitate Aston Villa ca „două puncte pierdute” (Imagine: GETTY)

'Impulsul mai ales în ultimele 15 minute, după ce am fost cu 2-0, trebuie să-l menținem și să ne apărăm ca echipă.

'Planul era să-i apăsăm în zona de mijloc și am făcut asta foarte bine în primele 30 de minute și am controlat jocul și în posesia mingii.

„Acestea au fost aspectele pozitive în majoritatea părților jocului. E greu să-i aperi tot timpul, dar când ești cu 2-0, trebuie să-l aperi mai bine decât am făcut-o noi în ultimele 15 minute.

„Am dat în continuare prea multe mingi uneori și în ultimele 15 minute nu am fost atât de compacti ca înainte și, prin urmare, am primit cele două goluri.

„În prima jumătate de oră nu au avut niciun șut pe poarta noastră. În ultimele 15 minute înainte de pauză presiunea a fost mai mare, nu am fost la fel de compacti, nu am fost la fel de curajoși să atacăm înainte și să facem un pas.

TREBUIE CITIT:

'Dar din nou în unele părți din repriza secundă a fost din nou mai bine și modul în care ne-am pregătit al doilea gol în situația de presare a fost fantastic.

„După acel [al doilea gol] trebuie doar să luați acele trei puncte înapoi acasă. De acum, se simte ca o înfrângere, să fiu sincer.'

Rangnick a adăugat: „Avem următorul meci important miercuri [în deplasare la Brentford] și apoi sâmbătă acasă, împotriva lui West Ham. În acest moment întreaga echipă este foarte dezamăgită de rezultat.

Din nou, ceea ce am jucat și ceea ce am arătat astăzi a fost cu siguranță un pas înainte, dar până la urmă este și despre obținerea rezultatului.

'Această egalitate nu se simte ca un punct, se simte ca două puncte pierdute și date.'

Golgheterul Fernandes a spus între timp: „Cred că performanța a fost cu siguranță mai bună decât rezultatul. Am controlat jocul mai mult decât înainte. Dar principalul lucru pentru noi este să câștigăm puncte.

„Pentru jocul general merităm mai mult. Dar jocul nu este despre a merita, ci despre a obține rezultate. Ghinionist pentru noi. Mai sunt multe de îmbunătățit chiar dacă performanța a fost bună.

MAI MULTE STIRI DE LA PREMIER LEAGUE...

— Nu sunt deloc fericit. Toată lumea este fericită să marcheze goluri, și eu sunt unul dintre ei. Sunt fericit să marchez, dar prefer să câștig jocul.'

United a pierdut doar unul dintre cele opt meciuri din Premier League pe care Rangnick le-a supravegheat, dar a câștigat doar unul din ultimele patru și a avut câteva performanțe neconvingătoare.

Rezultatul le lasă la cinci puncte față de West Ham, locul patru, deși au jucat cu un meci mai puțin decât oamenii lui David Moyes.

Dar Tottenham, care s-a așezat cu un loc deasupra Red Devils pe locul șase, are trei jocuri în mână cu Hammers și poate trece cu 10 față de United, câștigându-le pe toate trei.

United are șansa de a face teren pe West Ham împotriva lui Brentford miercuri seară, când speră că cel mai bun marcator Cristiano Ronaldo va fi apt să revină după ce a ratat călătoria la Villa Park.