Minnows Comores înregistrează un candidat la golul turneului AFCON, în ciuda ieșirii din Camerun

Minnows Comore au fost eliminați de la Cupa Africii Națiunilor într-o înfrângere cruntă cu 2-1 în fața favoriților Camerun, dar nu a fost fără o consolare spectaculoasă de către starul Youssouf M'Changama.

„Coelacanths” au intrat în prima lor competiție majoră după o campanie de calificare superbă.

După ce au pierdut primele două jocuri ale turneului în fața Gabonului și Marocului, alte rezultate au însemnat că au știut că, dacă învinge Ghana, ar putea avea loc calificarea.

Și împotriva tuturor pronosticelor, ei i-au învins pe giganții africani cu 3-2, cu un câștigător de ultim moment de la Ahmed Mogni.

Rezultatul a semnalat un loc în optimile de finală împotriva Camerunului, pe măsură ce cursa lor visată a continuat.

Dar pierderea lor împotriva Camerunului a pus capăt dorinței din sferturile de finală, în ciuda celor de la M'Changama.

DOAR ÎN:

Comore

Starul din Comore Youssouf M'Changama a marcat o lovitură liberă de clasă mondială (Imagine: GETTY)

La 2-0 în jos și cu un om eliminat, M'Changama a plasat mingea la 35 de metri, cu doar zece minute de la final.

Spre șocul tuturor, el a aruncat mingea în colțul din stânga sus pentru a stabili un final de tribună.

Rezultatul șoc ar fi fost una dintre cele mai mari supărări din istorie, nu doar din cauza expulzării, ci și din cauza faptului că au început fără un portar recunoscut.

Fundașul stânga Chaker Alhadhur a început în plasă pentru cea de-a 30-a selecție și a făcut o dublă salvare într-o performanță plină de energie.

Dar nu a avut niciun rezultat după ce eliminarea lui Nadjim Abdou după doar șapte minute s-a dovedit a fi fatală.

Și odată ce golul lui Karl Toko Ekambi a fost urmat de un atacant Vincent Aboubakar, nu a existat o cale de întoarcere realistă pentru partea de sud.

Comorele ocupă în prezent locul 132 în clasamentul mondial FIFA, deși acest lucru se poate îmbunătăți, având în vedere rezultatele la AFCON.

Abubakar

Vincent Aboubakar a fost căderea Camerunului (Imagine: GETTY)

Nu s-au calificat la Cupa Mondială din 2022, deși o șansă la Cupa Mondială din 2026 poate fi realizabilă.

Camerunul se va confrunta sâmbătă cu Gambia în încercarea de a ajunge în semifinale.

Și câștigătorii de la Coasta de Fildeș - Egipt se vor înfrunta cu echipa victorioasă în Maroc - Malawi, în încercarea de a înfrunta gazdele.