Matteo Berrettini își bate joc de problema Australian Open cu semnătura obscure a obiectivului camerei

Matteo Berrettini a trebuit să vină dintr-un set jos pentru a-l învinge pe Brandon Nakashima în primul tur al Australian Open, câștigând cu 4-6, 6-2, 7-6(5), 6-3. Tenistul italian sa bucurat de cel mai bun sezon al său de până acum, ajungând în finala de la Wimbledon și urcând pe locul șapte în clasamentul ATP.

Lucruri mai mari și mai bune sunt așteptate și în acest an, cu speranța de a obține cel mai bun rezultat din carieră la Australian Open.

A fost forțat să se retragă de la meciul din turul al patrulea de la Australian Open anul trecut din cauza unei încordări abdominale.

Și se pare că Berrettini suferă de o altă problemă cu stomacul de data aceasta, deși nu musculară.

În timpul meciului cu Nakashima, Berrettini și-a făcut trei pauze de toaletă, precum și un timeout medical în timpul celui de-al doilea set.

DOAR ÎN:

Matteo Berrettini a putut să zâmbească după victorie

Matteo Berrettini a putut să zâmbească după victoria sa (Imagine: GETTY/EUROSPORT)

Tânărul în vârstă de 25 de ani a părut nepotrivit în schimburile de deschidere, dar s-a luptat cu problemele de stomac pentru a avansa în turul doi.

Iar Berrettini a scos în evidență problema lui în curs de desfășurare după victorie, scriind pe obiectivul camerei: „Imodium, grazie!”

Apoi a fost întrebat despre mesaj în interviul său la tribunal, recunoscând că se simțea „rău”.

„Mi-a fost rău de stomac, să zicem asta”, a spus Berrettini.

Matteo Berrettini a recunoscut că are o boală de stomac

Matteo Berrettini a recunoscut că are o boală de stomac (Imagine: EUROSPORT)

„Dar acea stăpânire de luptă în al 10-lea joc din setul trei i-a dat credința de a putea trece.”

El a adăugat: „A fost cu adevărat important. Simțeam că meciul se schimbă puțin acolo.

„M-am ținut acolo cu forța mea mentală în mare parte, pentru că corpul meu nu era acolo”.

Berrettini se va confrunta cu Stefan Kozlov în turul următor după ce americanul a câștigat împotriva lui Jiri Vesely.

Matteo Berrettini a avut trei pauze de toaletă

Matteo Berrettini a avut trei pauze de toaletă (Imagine: GETTY)

Asul tenisului italian ar fi fost în aceeași parte a remiză ca Novak Djokovic dacă sârbul și-ar fi câștigat apelul duminică.

Perechea ar fi putut să se întâlnească în sferturile de finală, dar Berrettini este acum unul dintre favoriți din partea sa din tragere la sorți.

Însă Berrettini îl are în continuare pe Rafael Nadal în jumătatea lui de remiză și cei doi s-ar putea întâlni în semifinale.