„Răzbunătorul” Djokovic a reușit în timp ce Krejcikova a fost înțepată de regula Tsitsipas - Rezumat Aus Open

Emma Raducanu, Andy Murray și Nick Kyrgios sunt toți ieși de la Australian Open, dar acțiunea - și controversele - continuă.

O campioană de Grand Slam a fost lovită de o încălcare a timpului pentru o pauză lungă de toaletă - și apoi a susținut că și-a rupt colierul. Și un altul l-a adus pe fiul ei de cinci ani la conferința de presă de după meci.

Favoritul de acasă Ash Barty, Naomi Osaka și Rafa Nadal sunt toți în acțiune mai târziu.

Barbora Krejcikova este prima jucătoare lovită de regula Tsitsipas

Andy Murray s-a plâns că jucătorul grec a făcut o pauză lungă de toaletă în timpul confruntării de la US Open de anul trecut.

Și de atunci a fost introdusă o nouă regulă pentru a opri jucătorii să părăsească terenul pentru prea mult timp între seturi.

Într-o luptă între campioana de la French Open, ea a pierdut primul set în fața Jelenei Ostapenko - și apoi a dispărut timp de opt minute. La întoarcere, ea a susținut că și-a rupt colierul.

DOAR ÎN:

Krejcikova a fost lovită de noua regulă de pauză de baie, în timp ce Kecmanovic a continuat să-l „răzbună” pe Djokovic (Imagine: Getty)

După victoria ei cu 2-6, 6-4, 6-4, cehoaica a spus: „Meciul de astăzi a fost foarte dur, a trebuit să sapă adânc pentru a obține această victorie, așa că sunt foarte fericită și mândră de mine. Nu voi pleca niciodată fără luptă și mă bucur să arăt asta pe teren.”

Garbine Muguruza a calificat-o pe Krejcikova „neprofesională” pentru că și-a luat o pauză medicală într-un moment crucial în timpul meciului din turul a patra de la US Open.

Ea a făcut o pauză de nouă minute la toaletă împotriva lui Garbine Muguruza la US Open

Următoarea pentru a patra semințe este Victoria Azarenka.

Faceți cunoștință cu Leo Azarenka

De două ori campioană la Australian Open a distrus capul de serie nr.15 Elina Svitolina cu 6-0 6-2 în doar 67 de minute - și a susținut conferința de presă cu fiul ei în genunchi.

Și prima întrebare a fost adresată lui Leo, în vârstă de cinci ani. Cum s-a jucat mama azi?

El a răspuns: „Minunat”.

Fostul nr. 1 mondial a spus: „Cu siguranță nu este o distragere a atenției, nu voi spune niciodată asta. A fi părinte nu este ușor. El este plin de personalitate. Nu știu de unde a luat-o, evident.

„Dar mă simt întotdeauna privilegiat că pot să-l am aici. Genul acesta de momente sunt cu adevărat neprețuite pentru mine. Să pot împărtăși asta cu fiul meu este destul de incredibil.”

Victoria Azarenka și-a luat fiul Leo la conferința de presă după o victorie răsunătoare în fața Svitolinei

Victoria Azarenka și-a luat fiul Leo la conferința de presă după o victorie răsunătoare asupra Svitolinei (Imagine: Getty)

Ultimul jucător de simplu din Marea Britanie s-a întors pe un teren cunoscut.

Andy Murray și-a jucat ambele meciuri pe John Cain Arena - stadionul unde și-a pierdut și meciul din primul tur în 2019.

Iar Nick Kyrgios descrie arena de 10.500 de locuri - care este limitată la 50% din capacitate - favorita sa din lume din cauza atmosferei generate de deținătorii de bilete la sol.

Iar britanicul nr.2 Dan Evans se va confrunta cu capul de serie nr.9 Felix Auger-Aliassime în ultimul meci acolo mâine, nu înainte de ora locală 17.00.

Există un sârb în runda a patra în fruntea tragerii la sorți

Miomir Kecmanovic trebuia să-l înfrunte pe colegul său sârb Novak Djokovic în primul tur - dar a ajuns să joace și să învingă învinsul norocos și numărul 146 mondial. Salvatore Caruso.

Astăzi, numărul 77 mondial a învins un alt italian - capul de serie nr. 25 Lorenzo Sonego cu 6-4 6-7 6-2 7-5 - pentru cea mai mare victorie a carierei sale. Acum se va confrunta cu capul de serie nr.17, Gael Monfils.

„Este de necrezut”, a spus Kecmanovic. „Acum o săptămână trebuia să joc numărul 1 mondial și nu aveam prea multe șanse acolo, dar acum sunt în 16, așa că sunt fericit că am putut folosi această șansă și asta. Am jucat un tenis foarte bun.”