Anglia a acordat un impuls uriaș la finala Euro 2022, când golgheterul Germaniei este accidentat în ultimul minut

Germania Căpitanul și golgheterul Alexandra Popp a suferit dureri în ultimul minut după ce a fost exclusă din finala Euro 2022 împotriva Angliei cu doar câteva minute înainte de start. Atacantul a agravat o problemă la încălzire și a trebuit să fie înlocuit de Lea Schuller în ceea ce este o lovitură uriașă pentru șansele țării de a câștiga trofeul.

Tânăra de 31 de ani a fost văzută luând un loc pe bancă la începutul jocului, dar pare foarte puțin probabil că va avea vreo contribuție.

Skipper-ul inspirator conduce cursa pentru gheta de aur a turneului, la egalitate cu Angliana Beth Mead la șase goluri. Cu toate acestea, pare aproape imposibil ca ea să se adauge la acest număr după ce o accidentare la genunchi a izbucnit în timpul încălzirii.

Die Nationalelf a trebuit să-i mulțumească căpitanului că a ajuns în finală, după ce a marcat ambele goluri în victoria cu 2-1 în semifinală împotriva Franței pe stadionul MK.

Înlocuitorul ei, Schuller, a marcat o singură dată în competiție până acum, ceea ce înseamnă că opoziția Angliei va fi mai slabă în pozițiile de atac. Nefericita accidentare va oferi un impuls uriaș Sarinei Weigman, care și-a construit cea mai mare parte a planului de joc în jurul încercării de a limita numărul 9.

Alexandra Popp

Alexandra Popp va rata finala Euro 2022 cu o accidentare la genunchi (Imagine: BBC)

Popp a părut evidențiată când camerele de luat vederi s-au îndreptat spre ea pe bancă în primele minute ale confruntării de la Wembley.

Atacantul a fost una dintre jucătoarea turneului până acum și și-ar fi imaginat șansele împotriva oricui în forma actuală.

Vorbind după performanța sa excelentă din ultimele patru întâlniri cu Franța, Popp a vorbit despre entuziasmul ei de a interpreta Leoașele la Wembley.

„Nu pot să-l exprim în cuvinte”, a exclamat ea. 'Am jucat un joc uimitor și am aruncat totul. Suntem incredibil de fericiți; nimeni nu se aștepta să facem asta. Suntem în finala de la Wembley împotriva Angliei - nu este mai bine decât atât.'

Alexandra Popp a marcat ambele goluri, în timp ce Germania a învins Franța în semifinale (Imagine: GETTY)

Ea fusese, de asemenea, într-o dispoziție jovială în timpul conferinței de presă de dinaintea meciului, purtând o mustață falsă pentru a se întâlni cu presa ca reacție la comentariile că ar putea juca pentru echipa masculină.

Accidentarea ei vine ca o lovitură uriașă pentru naționala Germaniei, dar ar fi dat mai multă speranță marii majorități a celor de pe stadionul național.